Ovdje se nalaze osnovne informacije o obnovi i uklanjanju oštećenih zgrada, u skladu s utvrđenim stupnjem oštećenja, kao posljedica razornih potresa 28. i 29. prosinca 2020. te brojnih manjih potresa koji su uslijedili nakon njih.
Svi podaci su preuzeti sa stranica Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
- Vodič za obnovu građevina na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije
- Prikaz postupka prema Zakonu o obnovi zgrada i podzakonskim aktima
Zakonski okvir
Hrvatski sabor izglasao je 5. veljače 2021. godine Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije ("Narodne novine" broj 102/20, 10/21). Time su u Zakon uvrštene Sisačko-moslavačka i Karlovačka županija, županije najviše stradale u velikim potresima koji su se dogodili krajem prosinca 2020. godine, a gdje i do današnjeg dana tlo ne prestaje podrhtavati.
Donesen je Program mjera obnove zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije koji sadrži osnovne informacije za podnošenje zahtjeva za obnovu kao i pojašnjenja vezana uz samu proceduru podnošenja zahtjeva na temelju utvrđenog stupnja oštećenja zgrade.
Prema Zakonu, država će na području na kojem je proglašena katastrofa u 100-postotnom iznosu osigurati financiranje konstrukcijske obnove nekretnina u kojima stanuje vlasnik ili njegovi srodnici. Kod financiranja obnove uzeta je u obzir činjenica da se radi o ekonomski slabijim područjima.
Kako do obnove?
Osobe koje su 28. i 29. prosinca 2020. bile vlasnici i suvlasnici zgrada koje su oštećene u potresu na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke županije i Zagrebačke županije, uz određene uvjete, mogu ostvariti sljedeća prava:
- obnova postojeće potresom oštećene zgrade (višestambene zgrade, stambeno-poslovne zgrade, poslovne zgrade, obiteljske kuće)
- uklanjanje zgrade (višestambene, stambeno-poslovne, poslovne) i postojeće obiteljske kuće koja je izgubila mehaničku otpornost i/ili stabilnost u toj mjeri da je urušena ili njezina obnova nije moguća
- gradnju zamjenskih obiteljskih kuća umjesto potresom uništenih postojećih obiteljskih kuća
- novčanu pomoć:
- za privremenu zaštitu potresom oštećene postojeće višestambene zgrade, stambeno-poslovne zgrade, poslovne zgrade i obiteljske kuće (nužnu privremenu zaštitu zgrade od utjecaja atmosferilija te uklanjanje i pridržanje opasnih dijelova zgrade koji su mogli odnosno koji mogu ugroziti život ili zdravlje ljudi, popravak ili zamjenu dimnjaka, popravak ili zamjenu zabatnog zida, popravak stubišta, popravak dizala)
- za konstrukcijsku obnovu potresom oštećene postojeće višestambene zgrade, stambeno-poslovne zgrade, poslovne zgrade, obiteljske kuće
- umjesto gradnje zamjenske obiteljske kuće
Postojeća građevina je prema Zakonu o gradnji definirana kao građevina izgrađena na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta i svaka druga građevina koja je prema Zakonu o gradnji ili posebnom zakonu s njom izjednačena.
Sukladno Zakonu o obnovi i Programu mjera obnove, uklanjanje oštećenih zgrada, odnosno njihova obnova te gradnja zamjenskih obiteljskih kuća i stambeno zbrinjavanje osoba pogođenih potresom provodi se na temelju odluka Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Obrasci zahtjeva mogu se preuzeti putem sljedećih poveznica:
- Obrazac 2a - Zahtjev za obnovu potresom oštećene postojeće obiteljske kuće s jednom stambenom jedinicom
- Obrazac 2b - Zahtjev za obnovu potresom oštećene postojeće obiteljske kuće s dva ili tri posebna dijela
- Obrazac 2c - Zahtjev za obnovu potresom oštećene postojeće višestambene, stambeno-poslovne ili poslovne zgrade
- Obrazac 3 - Zahtjev za uklanjanje potresom uništene postojeće višestambene, stambeno-poslovne, poslovne zgrade i obiteljske kuće
- Obrazac 4 - Zahtjev za gradnju zamjenske obiteljske kuće
- Obrazac 5 - Zahtjev za novčanu pomoć za privremenu zaštitu potresom oštećene postojeće višestambene, stambeno-poslovne, poslovne zgrade, obiteljske kuće
- Obrazac 6 - Zahtjev za novčanu pomoć za konstrukcijsku obnovu potresom oštećene postojeće višestambene, stambeno-poslovne, poslovne zgrade ili obiteljske kuće
- Obrazac 7 - Zahtjev za novčanu pomoć umjesto gradnje zamjenske obiteljske kuće
Od 4. ožujka 2021. godine u funkciji je eObnova - digitalni sustav za podnošenje zahtjeva za obnovu. Jednostavan pristup aplikaciji za sve fizičke i pravne osobe omogućen je putem sustava e-Građani, te je za ulaz preko NIAS-a dovoljna vjerodajnica razine 3. Pristupiti joj možete putem sljedećeg linka:
Zahtjevi za obnovu mogu se uz pripadajuću dokumentaciju poslati i preporučenom poštom na adresu Ministarstva:
„Zahtjev – obnova nakon potresa“
Ulica Republike Austrije 20
10000 Zagreb